Salı, Haziran 26, 2012

Sizin Markanız Ne Renk?


Markalaşma sürecinde renklerinizin önemini hiç düşündünüz mü? Renkler bütün duyuları harekete geçirir, ve içinde birçok mesaj barındırır. Büyük markalar renklerin doğru kullanımının müşterileri arasında pozitif bir imaj çizmedeki önemini bilirler. Ayrıca, renkler hafızada önemli rol oynarlar. Renklerin anlamları kültürler arasında farklılık gösterse de, bazı evrensel anlamları da içinde barındırmaktadır.

Mavi: Mavi renk güvenilirlik, sözüne sağdıklık gösterir. Genellikle gökyüzü ve denizle ilişkilendirilir, dolayısıyla huzuru temsil eder.

Kırmızı: Kırmızı rengin kalp atışını hızlandırdığı ve hızlı nefes alıp vermeye yol açtığı söylenir. Bu nedenle kırmızı genellikle agresif, enerjik, provokatif ve dikkat çekici olarak tasvir edilir. Fakat kırmızı aynı zamanda da tehlikeyi de temsil edebilir.

Yeşil: Yeşil sağlığı, tazeliği ve huzuru temsil eder. Koyu yeşil renkler varlık ve prestiji temsil ederken, açık yeşil rahatlatıcıdır.

Sarı: Her toplumda sarı güneşle özdeşleştirilir. Dolayısıyla, iyimserlik, pozitiflik, mutluluk, ışık ve sıcaklığı temsil eder. Sarı ayrıca aklı ve yaratıcılığı göstermek için kullanılır.

Mor: Mor gizemliliği, ruhsallığı, hayal gücünü, gururu ve zarafeti simgeler.

Pembe: Pembe renk genellikle enerji, gençlik, eğlence ve heyecanı simgelerken; açık pembe duygusallığı ve romantikliği temsil eder.

Turuncu: Turuncu renk atılganlığı, gençliği, eğlenceyi ve canlılığı temsil eder. Turuncunun “çocuksu” algılandığı alanlar da vardır.

Kahverengi: Bu renk sadeliği, denge ve kararlılığı temsil eder.

Siyah: Siyah renk ciddiyet, güç, derinlik ve güvenilirlik temsilcisidir. Siyah renk kullanımını özellikle pahalı markalar arasında görmek mümkündür.

Beyaz: Beyaz saflığın, sadeliğin, temizliğin ve erdemin temsilcisidir. Beyaz rengi genellikle çocuk ve sağlık ürünleri kullanmayı tercih eder.

Sizin markanız ne renk?

Hiç yorum yok:

Sizin Markanız Ne Renk?